فراهم کننده‌ها

هیچ توزیع کننده ای وجود ندارد

پرفروش ترین محصولات

90,000 تومان 99,000 تومان
پیشنهاد ویژه مدت محدود

گرده گل و خواص آن

تاریخ انتشار: 95-05-04 00:05:36 دوشنبه
نمایش: 555
(3 رای)

گرده گل یا گرده زنبور عسل که گاهی اوقات حتی «غذای کامل» نیز خوانده می‌شود خواص بیشمار و فوق‌العاده‌ای برای بدن دارد و حاوی بیش از ۹۶ نوع ماده مغذی مختلف است.

زنبور عسل برای تامین نیازهای پروتئینی و ویتامینی خود و نوزادان، آن را به صورت ساچمه، روی پاهای عقب، درون کیسه‌ای مخصوص، ذخیره و به درون کندو می‌برد. در مناطقی که گرده گل به وفور یافت می‌شود، پرورش‌دهندگان با نصب تله گرده‌گیر جلوی راه پرواز زنبور، آن را جمع و خشک می‌کنند.
خواص درمانی و فيزيولوژيكی گرده گل :

خواص و فوائد حاصل از مصرف گرده گل :

بر طبق بعضي از شواهد غير علمي اين موضوع بسيار زياد هستند. برخي از مردم درباره اصلاح يا بهبود بيماريهاي مزمن گزارشاتي ارائه داده‌اند. بهبودي تعداد زيادي از دردها و رنجهاي بزرگ آنها توسط گرده گل ليست شده‌اند. جدول زير خواص درمانی گزارش شده درباره گرده گل و نتيجه تجربيات شخصي بدون هرگونه مطالعات طبي و بررسي علمي ديگر هستند. گاهي اوقات از بين رفتن علائم بيماري در اثر مصرف گرده گل، بوسيله پزشكان اطلاع داده شده است اما بررسي‌هاي بيشتر براي چنين بهبودي‌هايي انجام نشده است.

گرده گل سرشار از اسیدهای آمینه ضروری، ویتامین‌ها، املاح معدنی و هورمون‌هاست و می‌تواند برای کسانی که سیستم ایمنی و عصبی ضعیفی دارند، مفید باشد.

تحقیقات نشان داده است که مصرف گرده برای سلامت پروستات موثر است. گرده به دلیل روی فراوانی که دارد در درمان التهاب پروستات، نازایی و ناتوانی جنسی مردان اثر قابل‌توجهی داشته، گردش خون را بهتر کرده، باعث افزایش قدرت فیزیکی و فکری بدن به خصوص در سال‌های پیری می‌شود و مصرف آن برای افرادی که از خستگی مفرط رنج می‌برند مفید است. گرده گل حاوی تمام انواع ریزمغذی‌های ضروری برای سلامت بدن است و تقریبا ۴۰ درصد از آن را پروتئین تشکیل می‌دهد که تمام این پروتئین‌ها قابل استفاده و مفید هستند.  یکی از مهم‌ترین و بارزترین خواص گرده گل تقویت سیستم ایمنی بدن است. گرده گل به دلیل دارا بودن ویتامین ب کمپلکس، ویتامین‌های دیگر، مواد معدنی، پروتئین‌ها و مهم‌تر از آن آنتی‌اکسیدان‌های مفید با مولکول‌های رادیکال‌ آزاد که به سلول‌ها آسیب می‌رسانند، مبارزه می‌کند.

برخی دیگر از خواص مهم این محصول طبیعی و مقوی: 

* کاهش استرس:

این ماده خوراکی به دلیل ترکیبات خاص و سودمند موجود در آن به حفظ تعادل و تنظیم احساسات فرد کمک می‌کند و توان مقابله با استرس‌های روزانه را افزایش می‌دهد.   

* افزایش قوا و استحکام بدن:

گرده گل همچنین انرژی، قدرت و توان جسمی را افزایش می‌دهد. ورزشکاران معتقدند که مصرف گرده گل به سرعت و چابکی آنان می‌افزاید و انرژی کافی را برای انجام تمرینات ورزشی در اختیار آنان قرار می‌دهد.    

* تاثیرات ضد پیری:

در دوران باستان، مصریان و چینی‌ها معتقد بودند که گرده گل منبعی برای حفظ جوانی است. امروزه نیز تاثیر این ماده تایید شده است زیرا نه تنها برای استحکام بدن فرد تاثیر مثبت دارد بلکه زیبایی پوست، مو و ظاهر بدن را بهبود می‌دهد. گرده گل همچنین به تقویت حافظه، تمرکز و توانایی ذهن کمک می‌کند که از این جهت برای سالمندان خوردنی مفیدی است.

* کنترل کننده وزن:

فایده مهم دیگر گرده گل تاثیر آن در کنترل وزن است. این ماده خوراکی با تاثیرگذاری بر غده هیپوتالاموس در کنترل وزن نقش مهمی ایفا می‌کند و به تحریک متابولیسم به تنظیم، متعادل‌سازی و کنترل وزن کمک می‌کند.    

مصارف دارویی گرده گل : 

محققین برای تعیین اثرات دارویی گرده بر روی بعضی از بیماری‌ها آزمایش‌های انجام داده‌اند. وجود هورمون‌های تحریک کننده جنسی در گرده ثابت شده است و به عنوان یک تقویت کننده عمومی برای درمان بعضی از بیماری‌ها در تعدادی از کلینیک‌ها و بیمارستان‌های اروپا و آسیای شرقی مورد استفاده قرار گرفته است.  گرده در درمان بیماری‌های عصبی موثر می‌باشد، افرادی که به مدت یک هفته از گرده استفاده کرده‌اند، کمتر عصبی شده و به زندگی خوشبین‌تر و فعال‌تر شده‌اند بطوری‌که این اشخاص علاقه زیادی به کار داشته و حالت افسردگی در آن ها بهبود یافته است.   پزشکان گرده را در درمان علائم دیابت موثر تشخیص داده‌اند و همچنین در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌اند که گرده دارای آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند پنی‌سیلین است و قادر به جلوگیری از رشد برخی میکرو‌ارگانیسم‌ها می‌باشد.

مدارك علمي :

مشاهدات طولاني مدت در مورد اثرات دارويي گرده گل تنها به مشكلات پروستات و حساسيت‌ها مربوط مي‌شود. دهها سال مشاهده اثرات گرده گل در كشورهاي اروپاي غربي و تعدادي آزمايشات باليني در معالجه مشكلات پروستات ناشي از عفونتها و تومورهاي سرطاني موثر نشان داده است. مكمل جيره‌هاي غذايي حيواني با استفاده از گرده گل براي بدست آوردن اضافه وزن و اثرات مفيد ديگر در مورد خوكچه‌ها، گوساله‌ها، جوجه‌هاي گوشتي و محيط كشت آزمايشگاهي حشرات نتايج مثبتي نشان داده است. اثرات مربوط به ميكروب‌شناسي هم مشاهده گرديده است ولي اين موضوع به گلوكز اكسيداز اضافه كه (همان آنزيمي كه براي عمل ضد باكتريايي در عسل طبیعی استفاده مي‌شود) به وسيله زنبور عسل قبل از اينكه عسل يا شهد با دانه گرده مخلوط شود، نسبت داده مي‌شود. بنابراين اين ویژگی در دانه‌هاي گرده و بيشتر در نان گرده نمود پيدا مي‌كند. اثر ضد ميكروبي گرده گل روي دست به طورخيلي جزئي آشكار است. برخي مدارك وجود دارد كه گرده گل مي‌تواند حيوانات و انسانها را در مقابل اثرات زيان آور اشعه ايكس و تشعشعات محافظت نمايد.

ویدیوی جمع آوری گرده گل توسط زنبور عسل را ببینید :

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*

منو